Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i domeny?

Bardzo często spotykam się z ludźmi, którzy mają problem z wyborem hostingu i domeny. Może i Ty spotkałeś się z podobnym dylematem? Niekiedy wynika to z braku wiedzy, zawiłego słownictwa branży informatycznej oraz ilością dostępnych usług na rynku. Czy nurtuje Cię pytanie – Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i domeny? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Zajmę się wyjaśnieniem podstawowych pojęć, parametrów serwera oraz aspektem cenowym. Doradzę Ci również na jakie elementy warto zwrócić szczególną uwagę.

W tym artykule znajdziesz informacje na temat:

 • Czym jest hosting i domena?
 • Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu?
 • Ile kosztuje hosting i domena?
 • Zalety i wady darmowego hostingu
 • Sprawdź ile będzie kosztować Cię utrzymanie strony!
 • Podsumowanie

Na samym początku przygotowałem dla Ciebie rozwinięcie dwóch podstawowych pojęć, które ułatwią Ci zrozumienie wpisu. Do dzieła!

Czym jest hosting i domena?

Hosting i domena są niezbędnym elementem każdej strony internetowej. Domena jest nazwą, pod którą jest widoczna Twoja strona internetowa (np. twojadomena.pl). Ponadto domena może być połączona z adresem pocztowym (np. [email protected]). Składa się z dwóch części: nazwy głównej oraz końcówki, czyli rozszerzenia. Natomiast hosting jest udostępnieniem dla Ciebie miejsca na serwerze. Dzięki temu Twoja witryna będzie przez cały czas widoczna w sieci. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wybór odpowiedniego usługodawcy. Niepoprawne działanie witryny, bądź brak dostępu może przyczynić się do utraty klientów. Ważnym elementem będą również parametry. Mają one bezpośredni wpływ na prędkość ładowania strony, która ma znaczenie w pozycjonowaniu witryny.

Jeżeli nadal nie wiesz co to jest hosting i domena przeczytaj to!

Light icon
Wskazówka

Hosting to jest dom dla Twojej strony internetowej, a adresem tego domu jest domena. Zarówno jedną usługę, jak i drugą wynajmujesz od usługodawcy na określony okres czasu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu?

Weź pod uwagę firmy, które są Tobie znane i cieszą się pozytywną opinią. W przypadku małej strony firmowej, wybierając hosting powinieneś rozważyć:

 • Pojemność serwera – Wybór pojemności serwera jest zależny od potrzeb oraz ilości i wielkości plików, które będziesz udostępniać na swoim hostingu. Jeżeli jesteś na przykład fotografem i dodatkowo prowadzisz bloga to pojemności będziesz potrzebować znacznie więcej. Natomiast mniejsza pojemność będzie dobrym rozwiązaniem dla stron wizytówek, która nie będzie rozbudowywana.
 • Liczba kont email i baz danych – Sprawdź czy usługodawca określa maksymalną liczbę. W przypadku, gdy nie ma żadnych ograniczeń bez problemu dodasz kolejne adresy email (np. [email protected], [email protected]), bądź kolejną stronę na tym samym hostingu. Ma to znaczenie w przypadku rozwijających się firm, gdzie są zatrudniani nowi pracownicy potrzebujący dostępu do unikalnego adresu e-mail.
 • Obsługa niezbędnych technologii – W przypadku strony w oparciu o system zarządzania treścią WordPress potrzebujesz PHP (najlepiej w wersji 7), bazy danych MySQL oraz FTP. Zwróć uwagę, czy Twój usługodawca Ci to oferuje.
 • Opinia – Poszukaj opinii na temat firm hostingowych w Internecie. Nie powinieneś mieć problemu z jej znalezieniem. Klienci chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami. Być może usługi jednej z nich świetnie sprawdzają się w przypadku blogów, a w przypadku sklepów – już niekoniecznie.
 • Dostępne wsparcie techniczne – Istotne jest to, byś w razie problemów technicznych mógł liczyć na ich szybkie rozwiązanie.
 • Cena – Sprawdź ile będzie Cię kosztować pierwszy i każdy kolejny rok. Jeżeli chcesz skorzystać ze specjalnej oferty, którą oferuje Ci firma hostingowa sprawdź dokładnie warunki promocji.
 • Dodatkowe usługi – Zobacz jakie dodatkowe usługi możesz dokupić/otrzymać. Na rynku działają firmy, które w ramach hostingu będą w stanie zaoferować Ci również bezpłatny certyfikat SSL (Bezpieczne szyfrowane połączenie przez protokół HTTPS), bądź regularną kopię bezpieczeństwa.

Wątek cenowy oraz usług dodatkowych jest opisany szerzej we fragmentach „Ile kosztuje hosting i domena?” oraz „Co warto wziąć w pakiecie razem z hostingiem i domeną?” .

Ile kosztuje hosting i domena?

Cena jest ważnym elementem składowym oferty, lecz nie powinna być czynnikiem decydującym w wyborze usługodawcy. Zdarzają się jednak przypadki, w których zależy nam na zredukowaniu kosztów do minimum. Nie ma nic w tym złego w momencie, gdy strona internetowa ma być formą sprawdzenia zapotrzebowania na dany produkt lub usługę. Istnieją firmy, które za darmo udostępnią swoje miejsce w sieci. Oczywiście pod pewnymi warunkami – „Coś za coś” 😉

Zalety i wady darmowego hostingu

Darmowy hosting będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą np. małego bloga. Jeżeli chcesz się sprawdzić w roli blogera – możesz spróbować. Myślę jednak, że kwestią czasu będzie jednak przeniesienie wszystkiego na własny hosting.

Zalety darmowego hostingu Wady darmowego hostingu
Brak kosztów związanych ze stworzeniem strony internetowej W niektórych przypadkach nie będziesz musiał się martwić instalacją Nachalne reklamy w różnych miejscach strony Ograniczenia związane z rozbudową strony i optymalizacją pod kątem SEO Adres strony w subdomenie Słaba jakość lub brak pomocy technicznej Ograniczenia dotyczące transferu danych Brak dostępu do dodatkowych usług (lub za stawkę nieadekwatną do jakości) Brak gwarancji, że Twoja strona pewnego dnia nie wygaśnie

Sprawdź ile będzie kosztować Cię utrzymanie strony!

Zapoznaj się dokładnie z cennikiem i regulaminem promocji (jeżeli chcesz oczywiście z niej skorzystać). Bądź świadomy tego ile Twoja strona będzie Cię kosztować. Jest to o tyle ważne, że w wielu firmach ceny za pierwszy i następny rok znacznie się różnią. Często firmy mają bardzo atrakcyjne ceny dla nowych klientów licząc, że klient przedłuży usługi na następny rok. Różnica w okolicach 100 zł nikogo raczej nie zdziwi. Myślę jednak, że 300 zł w stosunku do poprzedniego roku może lekko zszokować.:)

Słyszałeś pewnie o przenoszeniu usług do innych firm. Pomyślałeś być może o tym, żeby pierwszy rok spędzić za darmo, a następnie przenieść usługi gdzieś indziej. Masz rację – hosting, bazę danych czy pocztę bez problemu przeniesiesz do innego usługodawcy. Z domeną również nie powinieneś mieć problemów. Zwróć jednak uwagę na szczegóły oferty, w której masz zamiar zakupić dane usługi. Dlaczego? Spójrz poniżej na Regulamin promocji „Nawet 5 domen polskich za 0 zł przez rok!” w nazwa.pl.

W przypadku każdorazowego przeniesienia domeny, zarejestrowanej w ramach promocji opisanej w punkcie V.5. lit. a – c lub punkcie V.6. lit. a – c, do innego usługodawcy przed upływem pierwszego rocznego abonamentu lub w okresie wskazanym – w zależności od rodzaju domeny – w punkcie X.5 lit. od a) do c) Regulaminu domen, Klient zobowiązuje się do jej uprzedniego przedłużenia w systemie nazwa.pl  na kolejny rok w cenie przewidzianej w aktualnym cenniku …

Źródło:
https://www.nazwa.pl/fileadmin/nazwa/Regulaminy/20180215_Rg_promocji_Nawet_5_domen_polskich_za_0_zl_przez_rok.pdf

Pamiętaj, że wyboru nazwy domenowej dokonuje się zazwyczaj raz. Strona internetowa to też element Twojego wizerunku, bądź Twojej firmy. Zmiana adresu może wiązać się z wymianą wizytówek, ulotek i innych materiałów reklamowych. Wybierz mądrze.

Podane ceny są cenami brutto (23% VAT). Wziąłem pod uwagę domeny z rozszerzeniem *.pl oraz najtańszy wariant cenowy, który w zupełności wystarczy przy małej stronie internetowej. Tabela zawiera dane z dnia 24.10.2018r. wraz z aktualnie obowiązującymi promocjami.

 OVH.comLinuxpl.comLh.plZenbox.plNazwa.pl
Hosting 117,96 zł60,27 zł61,50 zł150,00 zł7,23 zł
Przedłużenie hostingu 117,96 zł97,17 zł123,00 zł150,00 zł184,35 zł
Domena 12,29 zł14,76 zł0 zł12,30 zł0 zł
Przedłużenie domeny49,19 zł84,87 zł110,70 zł79,50 zł 123,00 zł
Pierwszy rok130,25 zł75,03 zł61,50 zł162,30 zł 7,23 zł
Drugi rok167,17 zł182,04 zł233,70 zł229,50 zł 307,35 zł
Przez 5 lat strona będzie Cię kosztować798,93 zł803,19 zł996,30 zł1080,30 zł 1236,63 zł

Zachęcam do tego by wraz z hostingiem i domeną zaopatrzyć się również w Certyfikat SSL. W skrócie chodzi o to by dane użytkowników, którzy korzystają na przykład z formularza kontaktowego były zaszyfrowane.  Dzięki temu połączenie z naszą witryną będzie bezpieczne. Więcej o certyfikatach SSL i zaletach jego posiadania napiszę osobny artykuł.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi poznałeś podstawowe pojęcia i wiesz jak odróżnić hosting od domeny. Jestem przekonany, że od teraz znasz odpowiedź na pytanie – “Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i domeny?”. Ponadto wierzę, że będziesz ostrożny przy wyborze hostingu i domen w promocji, bądź u najtańszego usługodawcy. Żywię nadzieję, że wybierzesz ofertę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom i będzie atrakcyjna też cenowo. Z czystym sumieniem mogę polecić Ci usługi dwóch firm, z których osobiście jestem bardzo zadowolony. Zarówno Linuxpl.com, jak i Lh.pl posiadają moim zdaniem  bardzo korzystną ofertę. U obu spotkałem się z naprawdę dobrą obsługą klienta.

Jeżeli będziesz chciał skorzystać z usług Lh.pl skorzystaj z kodu LH-20-46840. Dzięki niemu otrzymasz 20% rabat na usługi hostingowe.

Podzielcie się Waszymi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat firm oferujących usługi hostingowe. Dzięki temu pomożecie też innym w wyborze najodpowiedniejszej opcji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

5 odpowiedzi na „Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i domeny?”

 1. Awatar gron44
  gron44

  cena hostingu w nazwie jest spoko

  1. Awatar Łukasz Wroński
   Łukasz Wroński

   Cześć gron44!

   Bardzo dziękuję za komentarz pod wpisem.

   Co Twoim zdaniem kryje się pod pojęciem „spoko”? Myślę, że można znaleźć wielu usługodawców, którzy oferują podobne usługi (z lepszymi parametrami oraz świetną obsługą) w znacznie niższej cenie. Uważam, że cena ponad 180 zł za przedłużenie hostingu jest naprawdę dużą kwotą. ? W przypadku wielu stron warto byłoby za zaoszczędzone pieniądze zakupić chociażby certyfikat SSL.

   Pozdrawiam bardzo serdecznie!

 2. Awatar Krzysztof
  Krzysztof

  Super artykuł!

 3. Awatar escape room

  hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here.

  I did however expertise a few technical issues using this site, as I experienced to reload the site lots
  of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if
  your web host is OK? Not that I am complaining, but slow
  loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again very soon.. Lista escape room

 4. Awatar site

  We absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind writing a post or elaborating on most of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome weblog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *