Strona główna / Strony internetowe / Dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest ważna?

Dlaczego wersja mobilna strony internetowej jest ważna?

Coraz częściej korzystamy z Internetu na urządzeniach mobilnych. Czy biorąc pod uwagę ten fakt, właściciele stron internetowych mogą sobie pozwolić na brak wersji mobilnej? Nikt nam tego tak naprawdę nie zabroni, ale czy warto? Uważam, że nawet w przypadku, gdy nasi odbiorcy częściej korzystają z naszej witryny za pośrednictwem komputera to i tak posiadanie responsywnej strony internetowej to obowiązek. W tym wpisie pokażę Ci zalety przemawiające za tym, że warto zadbać o użytkowników korzystających ze smartfonów. Przygotowałem dla Ciebie również listę zadań do wykonania. Dowiesz się dzięki niej, czym powinna charakteryzować się strona dostosowana do urządzeń mobilnych.

Czy każda strona potrzebuje wersji mobilnej?

Moim zdaniem, każda witryna powinna być dostosowana do urządzeń mobilnych. Przede wszystkim jest to ukłon w stronę Twoich klientów. Celem użytkowników „mniejszych urządzeń” jest zazwyczaj znalezienie szybkiej odpowiedzi przedstawionej w przejrzysty sposób. Zbyt długi czas oczekiwania często wiąże się z przedwczesnym wyjściem ze strony. Urządzenia mobilne stają się dla nas coraz bardziej wygodne. Ich udział będzie wzrastać. Czas, w którym standardowa wersja witryny w stu procentach wystarczała przeminął… i raczej już nie wróci.:) Warto również zwrócić uwagę na fakt, że duży ruch na stronie generowany jest przez portale społecznościowe, z których najczęściej korzystamy na smartfonach.

Mam dla Ciebie radę jeżeli wciąż nie posiadasz wersji mobilnej – nie odkładaj tego w nieskończoność. Przeanalizuj witrynę pod kątem sytuacji, w której może znaleźć się Twój klient. Jeżeli prowadzisz lokalny biznes – potencjalny klient chętnie sprawdzi menu Twojej restauracji, bądź godziny otwarcia. Nie utrudniaj mu tego. Jedyną rzeczą, którą będzie mieć przy sobie jest telefon. W przypadku, gdy prowadzisz większą firmę – będziesz mógł na spotkaniu biznesowym pochwalić się swoimi realizacjami i referencjami. Wyróżnisz się profesjonalnym wizerunkiem.

Parę słów na temat Google Mobile First Index

Ze względu na rosnący ruch użytkowników korzystających z Google na urządzeniach mobilnych został wprowadzony Mobile First Index. Właściciele najbardziej popularnej wyszukiwarki internetowej dążą do tego, by w jak najbardziej trafny sposób przedstawiać wyniki zapytań. Zbyt małe przyciski na stronie, problem z trafieniem w odnośnik potrafią nie jedną duszę wyprowadzić z równowagi. Google walczy by takie sytuacji należały do rzadkości i prosi Cię o to byś dostosował stronę dla urządzeń mobilnych.

Google Mobile First Index oznacza, że przy indeksowaniu treści i sporządzaniu rankingu dla Twojej witryny będzie korzystać z wersji mobilnej. Mobile First Index zadziała jednak dopiero w momencie, gdy Twoja strona internetowa będzie na to gotowa. W przeciwnym wypadku Google przy sporządzaniu rankingu skorzysta ze standardowej wersji strony internetowej.

Google Mobile First Index oznacza, że przy indeksowaniu treści i sporządzaniu rankingu dla Twojej strony będzie korzystać z wersji mobilnej. Mobile First Index zadziała dopiero w momencie, gdy Twoja strona będzie na to gotowa. W przeciwnym wypadku Google skorzysta ze standardowej wersji.

Witryna przeznaczona do przeglądania na komputerze, brak wersji mobilnej strony Google przy indeksowaniu skorzysta z wersji desktopowej
Witryna dostosowana zarówno do przeglądania na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych Google zaindeksuje wersję mobilną strony
W przypadku, gdy posiadasz osobną wersję desktopową i mobilną strony internetowejGoogle będzie preferować mobilną wersję Twojej strony internetowej

Źródło: Więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem ?  https://developers.google.com/search/mobile-sites/mobile-first-indexing

„Be mobile friendly” popłaca ?

Pewnie spotkałeś się ze stwierdzeniem „be mobile friendly”. W dosłownym znaczeniu oznacza być przyjazny mobilnie. Dużo zostało już powiedziane w tym temacie, ale jakie są zalety bycia „mobile friendly”?

  • Ułatwisz korzystanie z witryny swoim klientom – czyli to o czym wspomniałem już przy okazji wcześniejszego fragmentu wpisu. Twoi klienci powinni być zawsze na pierwszym miejscu.
  • Przestań tracić potencjalnych klientów! – wymagania użytkowników korzystających ze smartfonów wzrastają. Brak wersji mobilnej witryny, bądź zbyt długi czas ładowania strony powoduje przedwczesne wyjście ze strony internetowej.
  • Poprawisz pozycje w Google – dzięki dostosowaniu strony dla urządzeń mobilnych Google zaindeksuje fakt, że posiadasz wersję mobilną. Myślę, że ten współczynnik rankingowy będzie już tylko wzrastać.
  • Zacznij spać spokojnie! – nie odkładaj zlecenia przygotowania strony mobilnej. Prędzej czy później i tak będziesz musiał zwrócić na to uwagę.
  • Bądź przedsiębiorcą na medal ? – dbając o szczegóły pokażesz się swoim klientom z profesjonalnej strony

Jak sprawdzić, czy strona jest odpowiednio dostosowana do urządzeń mobilnych?

Wciel się w rolę testera! To najprostsza i najlepsza metoda przetestowania swojej strony internetowej. Super by było, gdybyś mógł sprawdzić witrynę korzystając z sieci 3G (wyłącz Wi-Fi, włącz dane komórkowe ? ). Twoja strona internetowa musi być wygodna dla Twoich użytkowników. Skontroluj witrynę oczami potencjalnego klienta. Przejrzyj, czy przejście pomiędzy stronami nie jest problematyczne. Skorzystaj również z formularza kontaktowego.

Sprawdź, czy treść na urządzeniach mobilnych nie różni się od wersji desktopowej

Zwróć uwagę, czy takie same treści są wyświetlane we wszystkich wariantach Twojej witryny. Niekiedy, elementy stron internetowych są ukrywane na urządzeniach mobilnych. Dlaczego? Po to, żeby witryna szybciej się wczytywała oraz prezentowała się zgrabniej na urządzeniach mobilnych.

Powinieneś skontrolować:

  • Czy główna treść na wszystkich wariantach strony internetowej jest taka sama? Dotyczy to również wszelkich obrazków oraz filmów.
  • Sprawdź, czy dane uporządkowane znajdują się na obu wersjach witryny.*
  • Zwróć uwagę, czy takie tytuł strony oraz opisy witryn są takie same.*
  • Skontroluj strona mobilna posiada link kanoniczny prowadzący do witryny w wersji desktopowej*

* Istotne w przypadku, gdy posiadasz wersję mobilną pod innym adresem (np. twoja strona mobilna znajduje się pod adresem m.twojadomena.pl)

Jeżeli bez problemu przeszedłeś przez wyżej wymienione zalecenia to szczerze gratuluję! Bardzo się cieszę, że wszystko jest w porządku. Teraz przedstawię Tobie kilka narzędzi, które sprawdzą niektóre rzeczy za Ciebie.

Skorzystaj z Mobile-Friendly Test

Znajdziesz go pod tym adresem. Dzięki niemu, dowiesz się czy Twoja witryna poprawnie wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Ponadto, Mobile-Friendly test sprawdzi za Ciebie czy odległości od krawędzi ekranu są odpowiednie, bądź wskaże Tobie problemy z wielkością czcionki i treścią wychodzącą poza ekran. W sekcji „Dodatkowe zasoby” znajdziesz rozwiązania Twoich problemów.

Wypróbuj również Test My Site with Google

Kolejne narzędzie od Google służące do przetestowania strony pod kątem urządzeń mobilnych. Aplikacja sprawdza kluczowe kwestie mające wpływ na optymalizację strony i prędkość jej działania. Dodatkowo Test My Site został wyposażony w ciekawą funkcjonalność pod tytułem „Szacowana utrata użytkowników (ze względu na czas ładowania)”.  Ponadto możemy sprawdzić jak nasza witryna wygląda na tle innych stron w naszej branży. Podobnie jak w poprzednim narzędziu możemy zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi naszej witryny. Możemy wygenerować specjalny raport, który możemy otrzymać w wiadomości email.

Zweryfikuj stronę za pomocą PageSpeed Insights

Myślę, że w tym zestawieniu najbardziej popularne narzędzie do sprawdzania prędkości naszej witryny. W ostatnich dniach Google lekko zaktualizował Google PageSpeed. Obecnie korzysta ono z analizy narzędzia dla deweloperów Google Lighthouse.  Za pomocą tego testu dowiesz się, jakie rozwiązania optymalizacyjne zostały już zastosowane w Twojej witrynie, a także takie które warto byłoby wprowadzić. Nie korzystam z tego narzędzia jako absolutnej wyroczni. Traktuję Google Page Speed czysto informacyjnie. W wielu przypadkach możemy bezproblemowo osiągnąć optymalizację na naprawdę świetnym poziomie. Świetnej jakości szablon, wtyczki do kompresji plików mogą okazać się bardzo pomocne. Uważam, że każdy wynik w okolicach 80/100 jest jak najbardziej w porządku i nie trudny do osiągnięcia.

W osiągnięciu 100/100 często może nam przeszkodzić kod śledzenia Google Analytics, widżet od Facebooka bądź Twittera, czy chociażby Hotjar. Zalecam, by w przypadku tego narzędzia zachować rozsądek i nie dążyć do perfekcjonizmu za wszelką cenę.

Spróbuj również narzędzia GTMetrix

Alternatywne narzędzie dla Google Page Speed Insights. Podobnie jak narzędzie od Google pozwala ono na sprawdzenie wydajności strony internetowej. Wynik otrzymujemy w skali od A do F, gdzie A jest wyznacznikiem świetnego wyniku. GTMetrix jest również darmowy, bez limitów. Narzędzie znajdziesz pod tym adresem.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i zwrócisz uwagę na to, w jaki sposób wyświetla się Twoja strona internetowa na urządzeniach mobilnych. Jestem przekonany, że wiesz, dlaczego jest to tak ważne. Nacisk na optymalizację stron internetowych będzie wzrastać. Trudno się temu dziwić, bo jest widocznie taka potrzeba. J Będę wdzięczny, jeżeli dodasz komentarz i podzielisz się swoimi odczuciami dotyczącymi tego artykułu. Jeżeli masz problem to nie wahaj się – pisz, a na pewno nie zostaniesz bez odpowiedzi. ?

Opublikowano

w

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *