Certyfikat SSL

Co to jest certyfikat SSL? Dlaczego warto go mieć?

Certyfikat SSL to podstawowy element odpowiadający za zabezpieczenie strony internetowej. Na samym początku chciałbym przekazać Ci podstawową teorię. Będzie naprawdę świetnie, jeżeli po przeczytaniu artykułu zapamiętasz czym jest certyfikat SSL i dlaczego warto go mieć. Zdaję sobie sprawę z faktu, że temat nie należy do najprostszych. Gdy będziesz mieć wątpliwości to śmiało podziel się z nimi w komentarzu pod tym artykułem.

Z poniższego wpisu dowiesz się o tym:

 • Co to jest certyfikat SSL?
 • Dlaczego certyfikat SSL jest ważny i warto go mieć?
 • Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?
  • Szyfrowane połączenie to wzrost bezpieczeństwa
  • Zwiększysz zaufanie klientów
  • Lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce Google (SEO)
  • Rozwiązanie na każdą kieszeń!
 • Jaki certyfikat SSL powinienem wybrać?
 • Gdzie mogę kupić certyfikat SSL?
 • Podsumowanie

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL to podstawowa forma zabezpieczenia strony internetowej. Jest on przypisany do Twojej domeny wraz z danymi właściciela. Gwarantuje on poufność przesyłanych danych podczas korzystania na przykład z formularza kontaktowego, bądź dokonywania płatności w sklepie internetowym. Za szyfrowanie połączenia odpowiada protokół SSL.

Czy każda strona potrzebuje certyfikat SSL? Moim zdaniem, obecnie każda witryna powinna mieć zainstalowany certyfikat. Zastanawiasz się pewnie czy w przypadku, gdy nie masz na stronie formularza kontaktowego, bądź nie prowadzisz sklepu internetowego to czy powinieneś go mieć? Jeżeli masz wątpliwości – spróbuję rozwiać Twoje wątpliwości! ?

Dlaczego certyfikat SSL jest ważny i warto go mieć?

Myślę, że część na teoretyczna już za Nami. Wątek bezpieczeństwa zostanie jeszcze przedstawiony w jednym podpunkcie. Ten fragment zostanie poświęcony w stu procentach korzyściom, jakie możesz uzyskać dzięki korzystaniu z szyfrowanego połączenia poprzez protokół SSL.

Szyfrowane połączenie to wzrost bezpieczeństwa

Pierwszy i najważniejszy powód – zrób to dla swoich klientów! To oni są Twoim najważniejszym skarbem, ta witryna jest stworzona najprawdopodobniej dla nich. Dzięki temu, w przypadku przechwycenia połączenia przez nieodpowiednie osoby możesz być pewien, że dane Twoich klientów nie zostaną przez nich odczytane.

Zwiększysz zaufanie klientów

Certyfikat SSL to jedno z możliwych narzędzi, które może poprawić wizerunek Twojej strony internetowej w sieci. Uważam, że kłódka obok adresu witryny internetowej wygląda znacznie lepiej niż dopisek „Niezabezpieczona”. Ponadto w przypadku przeglądarki Google Chrome po naciśnięciu „Niezabezpieczona” pojawia się napis „Twoje połączenie z tą witryną nie jest bezpieczne. Myślę, że to jest najlepszy czas by to naprawić.

Lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarce Google (SEO)

Google dba o to, by jego użytkownicy czuli się w Internecie bezpiecznie. Nacisk na bezpieczeństwo z czasem będzie się tylko zwiększać. Korzystanie z protokołu HTTPS ma pozytywny wpływ na pozycję rankingową. Instalacja certyfikatu SSL pozwala uzyskać wyższe pozycje w Google. Dzięki czemu zwiększysz ruch organiczny na swojej stronie.

Rozwiązanie na każdą kieszeń!

Moim zdaniem, dużą zaletą jeżeli chodzi o certyfikaty SSL jest cena. W Internecie możesz znaleźć rozwiązania zarówno za darmo, 100zł, jak i 1000zł na rok. Masz pełen wybór i tak jak wspominałem wcześniej – jeżeli nie masz certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej, na sam początek darmowa opcja w zupełności powinna Ci wystarczyć.

Jakie są rodzaje certyfikatów SSL?

Przed zakupem konkretnego rodzaju certyfikatu warto byś przygotował informacje na temat:

 • Ilość stron, które chcesz objąć certyfikatem. Przeważnie jeden certyfikat zabezpiecza tylko jedną domenę. Istnieją jednak certyfikaty typu Wildcard. Certyfikat tego typu przyda Ci się w momencie, gdy posiadasz subdomeny na swojej stronie internetowej (subdomena to adres utworzony w ramach domeny głównej np. m.twojadomena.pl dla wersji mobilnej, blog.twojadomena.pl dla Twojego bloga, bądź media.twojadomena.pl i inne)
 • Istotne jest to czy posiadasz małą stronę firmową z prostym formularzem kontaktowym czy jesteś właścicielem witryny, na której są przeprowadzane duże transakcje finansowe. Certyfikaty różnią się między innymi
 • W przypadku niektórych certyfikatów – musisz przejść procedurę weryfikacyjną Twojej firmy.
 • Cena – miej na uwadze fakt, że opłata za certyfikat nie jest jednorazowa. Certyfikat jest nadawany na dany okres czasu. Po jego wygaśnięciu należy go odnowić.

Do wyboru masz trzy rodzaje certyfikatów SSL. Różnią się one poziomem bezpieczeństwa,

 • Certyfikaty klasy DV to certyfikaty walidacji w oparciu o potwierdzenie własności domeny. Walidacja takiego certyfikatu odbywa się automatycznie. Nie wymaga od nas wysyłania dokumentów, Warto wspomnieć, że bez problemu znajdziemy certyfikat w cenie do 100 złotych. Ponadto certyfikatem klasy DV jest również certyfikat Let’s Encrypt, który jest darmowy. Certyfikat jest nadawany na okres 90 dni. Niektóre firmy hostingowe oferują darmową instalację certyfikatu wraz z automatycznym przedłużenie. Jeżeli Twój usługodawca nie oferuje zautomatyzowanego rozwiązania bez problemu możesz znaleźć osobę, która wykona to za Ciebie
 • Certyfikaty klasy OV wiążą się z weryfikacją organizacji oraz domeny. W przypadku tej klasy certyfikatu są sprawdzane dane podmiotu.
 • Certyfikaty klasy EV to certyfikaty o rozszerzonej walidacji.

Jaki certyfikat SSL powinienem wybrać?

Certyfikat klasy DV w wielu przypadkach będzie wystarczający. Moim zdaniem, jest to odpowiedni wybór dla właścicieli stron firmowych. W przypadku, gdy niewielkich sklepów internetowych też wybór tego rodzaju certyfikatu będzie jak najbardziej w porządku.

Jeżeli chcesz uwiarygodnić swoją stronę internetową to certyfikat klasy OV będzie bardzo dobrym wyborem. Ten rodzaj certyfikatu zwiększa wiarygodność witryny. Tak jak wspominałem wcześniej – w tym przypadku wymagane będzie dostarczenie dokumentów rejestrowanej firmy typu KRS, umowa spółki itp. Od certyfikatu klasy DV różni się tym, że użytkownik w szczegółach certyfikatu może sprawdzić podmiot, któremu został wystawiony certyfikat.

Certyfikat SSL klasy EV to największa gwarancja wiarygodności. Podobnie jak w poprzednim jest możliwość sprawdzenia komu został wystawiony certyfikat. Dodatkowo obok adresu twojej strony internetowej pojawi się nazwa Twojej firmy. Z tego certyfikatu korzystają głównie instytucje finansowe i państwowe, banki, bądź duże marki. Nie ukrywam, taki sposób przedstawienia certyfikatu SSL wygląda moim zdaniem imponująco. ?

Gdzie mogę kupić certyfikat SSL?

Najprostszą i najwygodniejszą opcją będzie po prostu zakup certyfikatu u swojego usługodawcy. Jeżeli jednak myślisz nad zmianą swojego dostawcy usług, bądź dopiero się do tego przymierzasz sprawdź mój wpis na blogu – Na co zwrócić uwagę przy zakupie hostingu i domeny?

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć część czytelników dotarła do tego momentu we wpisie. Przeszliśmy razem przez wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym czym jest certyfikat SSL, dlaczego warto go mieć, jaki wybrać oraz gdzie go kupić. Jestem pewien, że wiedza zawarta w powyższym artykule pozwoli Ci zwiększyć bezpieczeństwo na Twojej stronie internetowej.

Jeżeli będziesz mieć jakieś pytania proszę o pozostawienie komentarza pod tym wpisem. Jestem pewien, że Twój komentarz pomoże mi udoskonalić powyższy wpis, bądź pomoże w kształtowaniu przyszłych wpisów na blogu. ?

W przypadku, gdy masz problem z zainstalowaniem certyfikatu SSL możesz bez problemu się ze mną skontaktować za pomocą formularza kontaktowego.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *